• FRANKOFONIA 2014

• VIII POWIATOWY DZIEŃ FRANKOFONII

28 marca 2014 r już po raz ósmy, uczniowie gimnazjów i liceów powiatu pszczyńskiego, uczestniczący w projekcie Klas Frankofońskich na Śląsku, wzięli udział
          w obchodach Międzynarodowego Dnia Frankofonii, który na całym świecie obchodzony jest 20 marca. Po raz drugi w historii gospodarzem tej uroczystości zostało nasze gimnazjum, reprezentowane przez 32 uczniów klas frankofońskich.

Każdego roku organizatorem Powiatowej Frankofonii jest inna szkoła uczestnicząca
           w KFŚ w naszym regionie: PG nr 1 w Pszczynie, GP w Kryrach, I LO i III LO w Pszczynie oraz PG nr 5 w Studzionce. Tak więc, tradycyjnie już mogli się ze sobą spotkać uczniowie ww. szkół, ich nauczyciele, dyrektorzy i zaproszeni goście.

Naszą galę zaszczycili swoją obecnością: pan Franck Pezza oraz pani Sylwia Wandziuk-Obłuska – Delegacja Rządów Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii, pan Stanisław Faber – Śląski Kurator Oświaty, pan Andrzej Mróz – przedstawiciel Kuratorium w Katowicach, pani Renata Klimek-Kowalska – prezes Stowarzyszenia Europa Języków i Kultur, pani profesor Halina Widła – dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego, pani doktor Ewa Figas – dyrektor Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej
           w Gliwicach, pani Lucie Erroelen  - lektorka języka francuskiego w regionie.

Podczas VIII powiatowego Dnia Frankofonii obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych: pan Burmistrz Dariusz Skrobol, pani wiceburmistrz Barbara Sopot-Zembok , pan wicestarosta Grzegorz Nogły i poseł na Sejm RP –  pan Sławomir Kowalski; a także dyrektorzy szkół i nauczyciele języka francuskiego.

Po raz kolejny w uroczystościach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych naszego regionu – mieli oni okazję uczestniczyć w konkursie plastycznym „Moja przygoda
          z Mikołajkiem”. Natomiast uczniowie gimnazjów nie mających w ofercie nauczania języka francuskiego, mogli uczestniczyć w konkursie na prezentację multimedialną „Poznajmy Frankofonię”. Wszystkim przybyłym na naszą galę laureatom gratulujemy sukcesów i nagród, które zdobyli.

Jednak głównym punktem Święta Frankofonii był konkurs wiedzy o krajach frankofońskich, w którym rywalizowały drużyny reprezentujące poszczególne szkoły.

W tym roku uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące takich tematów, jak: film „Les Choristes” (Pan od muzyki); komiks frankofoński; geografia, kultura i zabytki regionu Alzacji; geografia polityczna krajów frankofońskich oraz kuchnia belgijska.

Co więcej, po raz pierwszy Powiatowy Dzień Frankofonii był jednocześnie finałem
          I Pszczyńskiego Festiwalu Współczesnej Piosenki Frankofońskiej. Przesłuchania festiwalowe miały miejsce w 13 lutego w Pszczyńskim Centrum Kultury, a sześciu wyłonionych podczas przesłuchań finalistów zawitało w progach naszej szkoły, aby zmierzyć się ze sobą
          w koncercie finałowym.

Emocji było sporo – po podliczeniu punktów przyznanych przez jury konkursowe wyłoniono zwycięzców festiwalu.

I MIEJSCE: KLAUDIA TWORUSZKA i KARAOL OCHODEK – I LO PSZCZYNA

II MIEJSCE:  ALICJA TARASEK – GIMNAZJUM NR 1 , WODZISŁAW ŚLĄSKI

III MIEJSCE: MARTYNA ŁAKOTA – III LO PSZCZYNA

Poza festiwalem mini-koncert zagrał zespół reprezentujący PG nr 5 „To je dobre”. Występ gimnazjalistów wzbudził gorący aplauz publiczności.

Natomiast w konkursie wiedzy o krajach frankofońskich zwyciężyło Publiczne Gimnazjum nr 1 w Pszczynie.

I .MIEJSCE:PG 1, drużyna w składzie:

·         ALEKSANDRA WIŚNIEWSKA

·         WERONIKA GWÓŹDŹ

·         MAŁGORZATA NIEMIEC

·         MICHAŁ KUĆMIERZ

II. MIEJSCE: PG 5 , w składzie:

·         KLAUDIA HACHUŁA

·         MARTA JASIŃSKA

·         SYLWIA JANIK

·         MARZENA PASZEK

III. MIEJSCE: III LO

·         MATEUSZ JAWORSKI

·         MACIEJ KIRYLUK

·         JUSTYNA SKAŹNIK

·         ZUZANNA FISCHER

Ogłoszono również pozostałe wyniki, a honorowi goście wręczyli nagrody zwycięzcom rozegranych wcześniej konkursów, takich jak: projekt plakatu reklamującego belgijskie czekoladki, plakat reklamujący podróż na Lazurowe Wybrzeże, kartka pocztowa z Quebecu, przepis na naukę języka francuskiego czy przygotowanie „Jadalnego modelu Atomium”.

Oto laureaci:

I.KONKURS PLASYCZNY „MOJA PRZYGODA Z MIKOŁAJKIEM”

Wyróżnienia:

·         OLIWIA ROZMUS – SP 7 w ĆWIKLICACH

·         NATALIA BRAWAŃSKA – SP 12 w STUDZIONCE

III MIEJSCE : SONIA STANCLIK – SP 4 w PSZCZYNIE

II MIEJSCE : KLAUDIA MIKULEC – SP 11 w PORĘBIE

I MIEJSCE : ALEKSANDRA KOCZY – SP 2 – w PSZCZYNIE

KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ „POZNAJMY FRANKOFONIĘ”

III MIEJSCE: PATRYCJA KEMPKA – PG 4 w PSZCZYNIE

II MIEJSCE: WERONIKA GWÓŹDŹ – PG 1 w PSZCZYNIE